Ако 3 часа на ден го носите на ръце, ще плаче 2 пъти по-малко ... и още 4 съвета от педиатър
Снимка: Guliver / Getty
Няма нищо по-болезнено за една майка от това да чува бебето си да плаче и да не знае как да му помогне. Но причините за детските сълзи са различни, което означава, че начините да му помогнем, също са различни.
Ох, боли!
Основната причина за детския плач е болката. Преди 20 години учените установиха, че новородените я усещат.
На възраст под шест месеца болката най-често се провокира от колики.
През първите 12 месеца храната се движи бавно през червата, тъй като ензимите все още не са достатъчно активни. В резултат на това тя не се абсорбира напълно, което води до образуване на газове. Неприятните усещания достигат своя пик във вечерните часове, като понякога причиняват на бебето почти същите мъки, каквито изпитват жените по време на раждане.
При колики плачът на бебето е постоянен и може да продължи до 20-30 минути или дори повече. Детето сумти, мръщи се, отмята глава назад, последователно свива и рязко разгъва крачета.
Най-ефективната помощ в този случай е да го поставите по корем или да го сложите в това положение върху топка за фитбол и леко да го люлеете. Можете да сгънете крачетата в колената и да направите упражнението „колело“.
Много ефективно е затоплянето на корема с грейка или бутилка с топла вода.
И за предотвратяване на коликите, трябва редовно да го слагате по корем.
Ако всички тези средства не донесат облекчение, трябва да се консултирате с лекар.
Важно!
Вземете бебето при първия вик и не го принуждавайте да плаче до изтощение. За да може да се успокои по-бързо, то трябва да усеща, че майка му контролира ситуацията, така че не си губете нервите.
Снимка: Guliver / Getty
Промяна към по-добро
Ако нищо не го боли, най-вероятно то плаче, защото е гладно. Проверката на това предположение е лесна: трябва да му предложите гърда или шише с мляко.
Бебетата имат и други причини за недоволство. Например: може да му е студено, горещо, неудобно в прекалено тясна блуза или в неудобна позиция.
То може да избухне в сълзи от превъзбуда - особено ако ежедневието е било нарушено по някаква причина.
Ако заспива трудно, си струва да коригирате или напълно да преразгледате стария график. Топла вана, приспивна песен, разходка на ръце в ръцете на мама или на чист въздух ще помогнат да се успокои.
Съвети на специалиста
Д-р Мария Зибарова дава следните конкретни съвети:
1. По-близо до тялото ви. Учените са доказали, че ако носите и люлеете на ръце 3 часа на ден бебето, то ще плаче почти 2 пъти по-малко в сравение с това, което прекарва това време в креватчето. Нищо чудно, че казват: „Девет месеца в корема на мама – девет месеца в ръцете на мама“.
След раждане детето продължава да бъде напълно зависимо от майката и то наистина се нуждае от нейната подкрепа. Чувството за сигурност се ражда чрез телесния контакт, който улеснява и цялостната адаптация.
2. Освободете го от въздуха. По време на хранене се уверете, че бебето улавя плътно ареолата на зърното. В противен случай то ще погълне твърде много въздух, което ще засили коликите. Веднага след хранене не бързайте да го поставите в креватчето, задръжте го за 15–20 минути в изправено положение, за да се освободи от „излишния“ въздух.
3. Хитри маневри. Има няколко начина да го разсеете. Понякога е достатъчно да му говорите, изразявайки чувствата му: „Знам, че те боли...“
Вторият вариант е кардинално да промените ситуацията. Ако карате кола, го сложете в столчето като равноправен „партньор“, и го разходете.
Друг начин да превключите вниманието му е да го вземете на ръце и да танцувате с него на тиха музика. Много майки твърдят, че песните, които са слушали или пели на бебето по време на бременността и след това му действат успокоително.
4. Водни процедури. Водните процедури имат и успокояващ ефект. Във ваната можете да добавите масло от ела, маточина или мента. Банята действа много индивидуално. А някои бебета след къпане се превъзбуждат силно и заспиват много трудно.
Наблюдавайте вашето дете, за да направите график на водните процедури.
5. Не е в настроение. Бебето може да плаче просто защото е в лошо настроение. В този случай ще помогнат нежните майчини прегръдки, думи на утеха и биберонът-залъгалка.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари